Czy wiesz, że producenci na przykład pasty do zębów czy peelingu w celu uzyskania efektu mechanicznego oczyszczania dodają syntetycznych drobinek do różnego rodzaju wyrobów?

Jest wiele produktów, w składzie których znajdziemy właśnie te drobinki. Mikroplastik znajduje się też w szamponach czy mydłach jako substancja zagęszczająca i filmotwórcza. Efektem końcowym, który nie jest do końca zauważalny, jest przedostanie się niewidocznym gołym okiem mikrocząsteczek. Cząsteczki te są zbyt małe, aby zostały wyłapane w procesie oczyszczania, więc trafiają do obiegu, niesione z prądem rzeki lub z wiatrem. Dalej kumulują się w zbiornikach wodnych – niektóre zalegają na dnie, a inne unoszą się na powierzchni wody, stając się pożywieniem dla organizmów tam żyjących. Czy tego chcemy, czy nie, lądują one na naszych talerzach. Aby bardziej zobrazować ten problem, sięgnijmy do pewnych danych. EkoAgora - Pomorska Platforma Komunikacji Społecznej już w 2017 roku podała, że aż 40 ton mikroplastików rocznie trafia do wód Bałtyku [1]. Przerażające, prawda?Na szczęście wraz z dbaniem o urodę zwiększa się też poszanowanie naszej planety. Konsumenci coraz częściej szukają produktów o prostym składzie i naturalnym pochodzeniu, a coraz więcej producentów podkreśla, że poszerzanie świadomości w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju to dla nich priorytet. Dlaczego? Bo zasoby naszej planety stają się coraz bardziej ograniczone.

Szukajmy więc skutecznych kosmetyków, których receptura będzie też przyjazna dla nas. Dlaczego warto używać naturalnych kosmetyków? Naturalne kosmetyki są lepiej przyswajane przez naskórek, który może być wrażliwy na niektóre składniki. Warto zatem wybierać wszelkiego rodzaju mleczka do ciała, balsamy, kremy do twarzy świadomie, najlepiej opierając się na naturalnej pielęgnacji. Tylko naturalne kosmetyki są wolne od mikroplastiku.

 Jak więc rozpoznać najpopularniejsze mikroplastiki w kosmetykach? Zwracaj uwagę m.in. na te nazwy:


- Polietylen (PE)

- Polipropylen

- Politereftalan etylenu (PET)

- Polimery i kopolimery akrylowe

- Poliuretan

- Poliestry

- Poliamidy (Nylon-12, Nylon-6)Bardziej szczegółową listę producentów i kosmetyków zawierających w składzie plastik znajdziecie tutaj: lista kosmetyków [2]Jakich kosmetyków używać, aby mieć pewność, że nie szkodzimy sobie i środowisku? Odpowiedź brzmi: kosmetyków naturalnych. A jeśli o nich mowa to wyjątkowymi kosmetykami naturalnymi pod względem jakości, doboru surowców, konsystencji i zapachu są ekologiczne kosmetyki firmy MOKOSH.

Osobiście moje najlepsze odkrycie, jeśli chodzi o naturalne receptury kosmetyków. W swoim składzie nie zawierają szkodliwych substancji, SLS-ów, PEG-ów, parabenów czy pochodnych ropy naftowej (np. wazeliny, parafiny, czy silikonów). Dbałość o środowisko nie jest im obce, dowodzi tego chociażby organizowany przez nich projekt #ZiemiaToDom, który nadal trwa – więcej szczegółów TUTAJ. Takie działania są szczególnie ważne, ponieważ uświadamiają nam, że każdy z nas powinien czuć się zobowiązany do dbania o Ziemię, jak o własny dom.

[1] https://ekoagora.pl/stanowisko-w-sprawie-stosowania-mikroplastikow-w-kosmetykach/
[2] https://ekoagora.pl/pfb/lista-kosmetykow/