Spójrzmy prawdzie w oczy plastikowe słomki stanowią niewielki odsetek śmieci, które trafiają do oceanów. Według badań światowego wydawnictwa naukowego Elsevier to sprzęt wędkarski, balony i torby plastikowe są największym zagrożeniem dla fauny morskiej [1].

Każdego roku do oceanu trafia osiem milionów ton plastiku, a słomki stanowią zaledwie 0,025% odpadów z tworzyw sztucznych [2].

Ale nie zmienia to faktu, że są poważnym zagrożeniem dla zwierząt morskich. Ze względu na ich lekkość łatwo unoszą się na wodzie, są zjadane przez zwierzęta, ale mogą szkodzić im także w inny sposób. Przykład? W 2015 roku świat obiegło wideo, na którym widać akcję ratowania żółwia morskiego, któremu słomka utkwiła w nosie. Pamiętajmy, że zwierzęta są pod tym względem bezbronne i jeśli zaplątają się w torebkę plastikową, albo w pozostawione w wodzie sieci rybackie to najprawdopodobniej pozbawione możliwości ruchu i oddychania zginą. Podobnie jest z małymi plastikowymi elementami, które są zjadane przez ryby, a te poźniej lądują na nasz talerz. Musimy mieć na uwadze, że zwierzęta nie wiedzą czym jest plastik, ptaki mylą zakrętki od butelek z pożywieniem, żółwie mylą torby foliowe z meduzami, a rybom małe kawałki plastiku wydają się być planktonem [4].

A więc w jaki sposób metalowa słomka ma pomóc? To pewnego rodzaju symbol walki z jednorazowym plastikiem, podobnie jak bambusowa szczoteczka. O tym dlaczego takie symbole są ważne nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczy spojrzeć na liczby - w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln ton do 348 mln ton rocznie [4]

Plastik jest po prostu wszechobecny, mamy z nim do czynienia na co dzień, a często nawet nie zastanawiamy się jakie powoduje konsekwencje. Spójrzmy na zakupy w zwykłym supermarkecie, gdzie naprawdę ciężko zrobić zakupy bez folii czy jakiegokolwiek opakowania - dosłownie i w przenośni toniemy w śmieciach.

Szacuje się, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb...[3]


[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308597X15002985#t0005
[2] https://www.nationalgeographic.com/environment/2018/07/news-plastic-drinking-straw-history-ban/
[3] https://www.ellenmacarthurfoundation.org/publications/the-new-plastics-economy-rethinking-the-future-of-plastics-catalysing-action
[4] https://www.wwf.pl/ekonsumpcja/plastik