Bez względu na to czy jesteś eco freakiem czy też nie, zwróć uwagę na to jakie produkty aplikujesz na skórę. Szukając informacji na temat szkodliwości antyperspirantów natknęłam się na tezę, że zachorowanie na raka piersi łączone jest z akumulacją soli aluminium [1].

Dlaczego? Ze względu na bliskość dołu pachowego i gruczołów piersiowych. Nie ma niestety dokładnych informacji jak bardzo skumulowana obecność aluminium wpływa na nasz organizm. Warto też wspomnieć, że przecież inne produkty, których używamy i spożywamy również mogą zawierać sole aluminium, a to w efekcie powoduję jeszcze większą ich kumulacje [2] .

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Niemieckie Centrum Badań Onkologicznych w Heidelbergu wątpią w istnienie wspomnianego powiązania – jednak dopóki nie zostanie to jednoznacznie dowiedzione, tak długo zaleca się zachowanie ostrożności.

Warto więc przykładać uwagę do składu kosmetyku, który nakładamy na skórę. Najlepiej, aby były to naturalne kosmetyki i bez chemicznych dodatków. Naturalne dezodoranty Ben&Anna jako, że nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, a same naturale składniki takie jak soda oczyszczona, masło shea, bezpiecznie pomagają jeśli chodzi o ochronę przed przykrym zapachem. Absolutną innowacją jest też opakowanie, które w 100% wykonane jest z papieru pozyskiwanego z recyklingu. Oznacza to, że są to ekologiczne kosmetyki, które są przyjazne naszej planecie. Co najważniejsze, dezodoranty Ben&Anna są przeznaczone do każdego rodzaju skóry, również wrażliwej.


A jeśli już mowa o opakowaniach to bardzo ważną kwestią jest ich recykling. Opakowania po aerozolach i sprayach traktowane są jako odpady NIEBEZPIECZNE, ponieważ mogą ulec rozszczelnieniu, a w konsekwencji zanieczyścić środowisko. Nie chcę nawet myśleć co może stać się kiedy taka puszka zostanie pozostawiona na słońcu…

Puszka pod ciśnieniem powinna trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w Warszawie są 2 takie punkty - na Wilanowie i Białołęce. Co zatem możemy zrobić kiedy nie jest nam po drodze do PSZOK-u - po prostu nie kupować produktów w sprayu :)

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651828/
[2] https://cd-koerperpflege.de/pl/czy-dezodoranty-zawierajace-sol-aluminium-sa-niebezpieczne/