Okazuje się, że szczotkowanie ciała na sucho jest niezwykle korzystnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Masaż taką szczotką pobudza krążenie, złuszcza martwy naskórek i sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej promienna. Wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej, gdzie masaż z peelingiem jest jednym z etapów terapii oczyszczającej [1].

Do takiego zabiegu można przystąpić przed kąpielą, dzięki temu po szczotkowaniu łatwiej usunąć złuszczony naskórek. Natomiast według medycyny indyjskiej ciało najlepiej szczotkować rano, aby pobudzić krążenie i pozytywnie rozpocząć dzień. Warto używać szczotki z naturalnego włosia i takiej, która dobrze układa się w dłoniach, ponieważ pozwala to na komfortowy masaż całego ciała. Szczotka marki Mohani to uniwersalne akcesorium przeznaczone do masażu jak i również do kąpieli. Jej zastosowanie zwiększa przyswajalność substancji oraz mikroelementów ze stosowanych kremów, balsamów bądź olejków. Kosmetyki nałożone na tak przygotowaną skórę zadziałają o wiele szybciej i skuteczniej. Kształtem dopasowana jest do dłoni, posiada pasek uniemożliwiający jej wyślizgnięcie się. Wyprodukowana w Polsce tradycyjną metodą rzemieślniczą i ręcznie wykończona.

Jak szczotkować ciało?

Masaż zaczynamy od stóp w górę, do pośladków, w kierunku serca. Potem przechodzimy do rąk, zaczynając od dłoni w stronę ramion, długimi prostymi ruchami. Masaż wykonujemy delikatnie uważając na stany zapalne, pękające naczynka, krostki itp. ważne jest, aby nie przyciskać szczotki za mocno. W delikatnych partiach ciała takich jak okolice biustu (omijamy brodawki) czy brzucha ruch powinien być delikatny, a w przypadku wrażliwej skóry najlepiej ominąć te partie, natomiast pośladki czy uda można potraktować mocniej.Ważne, aby szczotkować ciało regularnie, naprawdę wystarczy kilka minut dziennie przed kąpielą, aby zauważyć pierwsze efekty.

Jakie są zalety szczotkowania ciała na sucho?

- skóra staje się niezwykle gładka i promienna
- redukuje cellulit
- widocznie ujędrnia ciało
- złuszcza naskórek i pozwala skórze na lepsze wchłanianie produktów zaaplikowanych na skórę
- pobudza krążenie krwi i oczyszcza ciało z toksyn
- chwila relaksu i odprężenia po ciężkim dniu :)

 
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Ajurweda
[2] https://beautyinspiration.pl/suchy-peeling-czyli-szczotkowanie-ciala/